Posted in

Na co zwracać uwagę kupując kaski motocyklowe

kaski motocyklowe

Jazda na motorze to bardzo popularna forma spędzania wolnego czasu. Ze względu na korki w mieście, motor jest też często wybierany jako środek transportu. Należy jednak pamiętać o tym, że motocyklista jest dużo bardziej narażony na niebezpieczeństwo niż kierowca samochodu. Między innymi z tego powodu należy zadbać o odpowiedni strój a przede wszystkim o właściwy kask.

Dlaczego kask jest taki ważny

Nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że w razie upadku, najbardziej na obrażenia narażona jest głowa. W przypadku motocyklisty i z powodu sił działających podczas wywrotki lub uderzenia zadbanie o głowę jest szczególnie ważne. Odpowiednio dobrany kask uchroni nie tylko przed ranami i złamaniami, ale także przed wstrząśnieniem mózgu czy wylewem. Kaski motocyklowe wysokiej jakości i właściwie dopasowane mogą sprawić, że cyklista wyjdzie cało z niejednej opresji.

Jak dobrać kask

Na rynku dostępny jest ogromny wybór kasków motocyklowych. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, w jakich okolicznościach kask będzie użytkowany. Dla poprawy widoczności np. podczas motokrosu zaleca się tak zwane kaski otwarte, bez przedniej części i z wykorzystaniem dużych gogli. Na drogę, miejskie dojazdy i podczas jazdy motocyklem o dużej mocy bezwzględnie należy zakładać kask pełen.
Bardzo ważne jest to, aby sprzęt posiadał odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa, który w Europie opisany jest symbolem ECE 22. Kiedy wybieramy kaski motocyklowe nie wolno również zapominać o tym by były one dobrze dopasowane. Lepszy jest kask troszkę za ciasny niż zbyt luźny.