Posted in

Czy warto kupować bagażniki na narty do auta?

bagażnik do nart

Każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, jak problematyczne bywa przewożenie autem nart. Są one bardzo długie, a przez to trudno jest je właściwie zapakować w samochodzie. Często sprzedawcy zachwalają w takim wypadku specjalne bagażniki na narty do auta. Czym się one charakteryzują i czy powinno się je faktycznie kupować? A może jest to tylko jeden z kolejnych niezbyt przydatnych gadżetów, który w rzeczywistości do niczego się nie nadaje?

Najważniejsze zalety dachowych uchwytów na narty

Dachowy bagażnik na narty do auta to specjalny element, który pozwala jednocześnie przewozić kilka nart. Bagażnik mocowany jest do relingów i w bardzo stabilny sposób przytwierdza narty, dzięki czemu podróżują one autem stabilnie.
Jedną z największych zalet takiego bagażnika jest to, że jest on bardzo prosty i nieskomplikowany w budowie. W efekt tego charakteryzuje się niezwykle niską ceną, więc pozwolić sobie na jego zakup może dosłownie każdy.
Dzięki temu, że bagażnik jest mały, a także lekki, można go zamontować niemal na każdym samochodzie, a także bardzo wygodne staje się jego przechowywanie. Dużym plusem, który ceni większość kierowców, jest także niezwykle prosty montaż, który nie wymaga pomocy drugiej osoby.

Jakie są wady dachowych bagażników na narty?

bagażnik do nart

Choć bagażnik dachowy na narty posiada bardzo ciekawe zalety, ma także kilka bardzo poważnych wad, które dla wielu kierowców i miłośników narciarstwa są po prostu nie do przyjęcia. O czym w takim razie mowa?
Największym zarzutem, który można wystosować w kierunku takiego bagażnika, jest to, że narty podróżują w nim na wierzchu. Oznacza to, że nie są one niczym chronione podczas transportu i cały czas narażone są na deszcz, niską temperaturę, a przede wszystkim różnego rodzaju szkodliwe substancje pochodzące z drogi. Głównym zagrożeniem jest tu oczywiście obficie sypana na drogi sól drogowa, która podczas jazdy osadzać się będzie na nartach, w efekcie czego nie będą się one nadawały do jazdy po zakończonej podróży. Przed wyruszeniem na stok konieczne staje się ich wyczyszczenie oraz dokładne nasmarowanie, co pozwoli unikać ich dalszej degradacji.
Nie można zapominać również o tym, że tego rodzaju uchwyt na narty może być źródłem poważnego dyskomfortu podczas jazdy samochodem. Wszystko z powodu zaburzania przepływu powietrza przez umieszczone na wierzchu narty, co generuje podczas jazdy naprawdę nieprzyjemny hałas. Dla wielu osób podróżowanie w takich warunkach przez całą Polskę będzie po prostu nie do przyjęcia.

Czy warto dopłacać do droższych modeli?

Jeśli powyższe wady nie stanowią dla kogoś problemu i zamierza zakupić taki bagażnik na narty, zapewne zastanawia się on, czy warto dopłacać do modeli markowych. Kosztują one przeważnie kilka set złotych więcej, lecz na pierwszy rzut oka niczym specjalnym się nie różnią. Czy jest to zatem dobra decyzja, aby je kupować?
Wiedzieć trzeba, że markowe, profesjonalne bagażniki na narty to nie tylko ładny wygląd, lecz przede wszystkim wiele przydatnych cech użytkowych oraz gwarancja najwyższej jakości. Jeśli więc dysponuje się odpowiednią gotówką, zdecydowanie warto je zakupić.